Списание „Етика, наука, образование“ се ангажира да спазва най-високите стандарти в етиката на публикуването. Етичният кодекс се базира на основните практики на Core Practices for journal editors elaborated by the Committee on Publication Ethics (COPE).
ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА АВТОРИТЕ
1. Оригиналност и предишно публикуване
Списание „Етика, наука, образование“ публикува само оригинални авторски текстове, които не са публикувани преди това, на български или друг език. Подаването на ръкопис едновременно в повече от едно списание е неетично издателско поведение и е неприемливо.
Всички ръкописи преминават през процедура за установяване на плагиатство. Авторите трябва да посочат коректно всички използвани източници и/или цитати на други автори. Публикациите, които са повлияли при определянето на естеството на работата, описана в ръкописа, също трябва да бъдат цитирани. Не се поощрява посочването на литература, която не е релевантна към предложения за публикуване текст, и изброяването на литература, която не е ползвана в текста. Плагиатството във всичките му форми представлява неетично издателско поведение и е неприемливо.
2. „Сляпо“ рецензиране
Авторите са задължени да участват в процеса на двойно сляпо рецензиране, при който рецензентите и авторът запазват своята анонимност. Авторите се задължават да сътрудничат изцяло, както и да отговарят своевременно на запитванията на редакторите по отношение на първичните данни, разяснения по текста или авторски права. Авторите трябва да отговарят на коментарите на рецензентите, да коригират и отново да изпратят своя ръкопис след редакция и в рамките на посочения срок.
3. Фундаментални грешки в публикуваните текстове
Ако авторите открият значителни грешки или неточности в собствената си публикувана работа, тяхно задължение е да уведомят незабавно редакционната колегия или издателя на списанието и да си сътрудничат с тях за отстраняване на допуснатите грешки или при необходимост да оттеглят статията. Ако трета страна съобщи, че публикуваният текст съдържа значима грешка или неточност, задължение на авторите е незабавно да поправят или оттеглят ръкописа или да предоставят пред редакторите доказателства за коректността на текста.
4. Публикуване на експериментални или емпирични изследвания с хора
Авторите трябва да декларират писмено, че изследваните лица (или техните родители/настойници, ако се касае за деца или лица под запрещение) са дали своето информирано съгласие, преди да участват в проучването, в съответствие с правилата на Декларацията от Хелзинки от 1975 г, ревизирана през 2013 г., на Белмондския доклад за етичните принципи и правила за защита на хората при човешки изследвания (1979), както и на Конвенцията за правата на детето (1989).
5. Спазване на техническите изисквания
При изпращане на ръкописите авторите се задължават да спазват етичните правила и посочените технически изисквания на списание „Етика, наука, образование“.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА РЕДАКЦИОННАТА КОЛЕГИЯ
1. Редакционна независимост
Редакционната колегия на списание „Етика, наука, образование“ оценява изпратените ръкописи единствено и само въз основа на тяхната научна стойност (значимост, научни резултати, оригиналност, яснота) и на тяхната приложимост към тематичния обхват на списанието.
2. Конфиденциалност
Членовете на редакционната колегия няма да разкриват никаква информация за изпратен ръкопис на никого, освен на съответния автор, рецензенти, потенциални рецензенти и издателя, в зависимост от съответния случай.
3. Конфликт на интереси
Членовете на редакционната колегия следва да се откажат от разглеждане на ръкописи, в които имат конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни, съвместни или други взаимоотношения/връзки с някой от авторите. Вместо това трябва да помолят друг член на редакционната колегия да работи върху ръкописа.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА РЕЦЕНЗЕНТИТЕ
1. Политика на „сляпо рецензиране“
Списание „Етика, наука, образование“ прилага процедурата за двойно сляпо рецензиране, при която рецензентите и авторът остават анонимни през целия процес. Задължение на рецензентите е да оценят дали статията съдържа резултати, които са ясно представени и подкрепят заключенията, дали съдържа подходяща библиография и дали има значителен принос в областта.
2. Конфиденциалност
Рецензентите се задължават да пазят поверителността на цялата информация относно статиите и да я третират като привилегирована.
3. Стандарти за обективност
Рецензиите се изготвят обективно и без отправяне на лична критика към автора.
4. Срок за изготвяне на рецензиите
Рецензентите изготвят своите рецензии в рамките на определен срок. Всеки поканен рецензент, който се чувства неквалифициран да оцени ръкописа или знае, че няма да успее да изготви рецензията в срок, трябва незабавно да уведоми редакционната колегия и да отхвърли поканата, така че да бъде възможно ангажирането на други рецензенти.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ОТГОВОРНОСТИ НА ИЗДАТЕЛЯ
При наличието на случаи на предполагаемо или доказано научно противоречие, измама или плагиатство издателят, в сътрудничество с редакционната колегия на списанието, следва да вземе всички необходими мерки за изясняване на ситуацията. Ако е необходимо, това включва незабавното публикуване на съобщение, уточнение или, при най-сериозни нарушения, оттегляне на засегнатия ръкопис. Заедно с редакционната колегия издателят предприема необходимите стъпки за идентифициране и предотвратяване на публикуването на ръкописи, съдържащи противоречиви изследователски или научни практики, не насърчава такова неправомерно поведение при никакви обстоятелства и не допуска съзнателно да се осъществи такова нарушение.
ПРОЦЕДУРИ ПРИ УСТАНОВЕНО НЕЕТИЧНО ПОВЕДЕНИЕ
1. Подаване на сигнали за неетично поведение
Сигналите за установено недобросъвестно и неетично поведение могат да бъдат подавани от всеки и по всяко време до редакционната колегия на списанието и до издателя. Всеки сигнал трябва да бъде придружен от необходимата информация и доказателства за започването на проверка.
2. Проверка
При наличието на достатъчно информация се осъществява проверка на сигнала от членовете на редакционната колегия. Проверката се извършва при строга конфиденциалност. В зависимост от събраните доказателства се преценява сериозността на нарушението и се определят последващи действия.
3. Предприемане на действия по отстраняване на нарушенията
-
При възможност нарушението да бъде отстранено редакционната колегия прави предписание в писмен вид до автора за нанасяне на корекции.
-
При по-сериозни нарушения редакционната колегия изпраща информация до автора за необходимостта от оттегляне на публикацията.
-
При постъпване на сигнал след публикуването на материала се публикува редакционна статия в следващия брой на списанието, информираща за недобросъвестност.
АВТОРСКО ПРАВО
Никой не може да използва или възпроизвежда чужда работа по какъвто и да е начин без изричното разрешение на автора ѝ или на негов оторизиран представител. Това се отнася за всяко възпроизвеждане на произведение, независимо дали е в печатна форма или онлайн.